Ściśle tajne – Alex Kava

alex kava scisle tajneNa świecie są przeprowadzane takie eksperymenty na ludziach, o których nawet nam się nie śniło. Często odbywają się one w sterylnych pomieszczeniach laboratoriów, ale zdarza się tak, że garstka polityków zadecyduje, aby badania przeprowadzić na zwykłych, niczego nieświadomych obywatelach. Niestety historia zna kilka takich niechlubnych przypadków.

W Karolinie Północnej na domostwa schodzi lawina błotna. Wśród zwykłych budynków znajduje się jednak laboratorium, w którym przeprowadzano eksperymenty z niebezpiecznymi wirusami i substancjami, zagrażającymi życiu przeciętnych Amerykanów. Do akcji zostaje zatrudniony specjalista od zadań specjalnych Ryder Creed, który wraz ze swoimi wyszkolonymi psami ma wybadać teren, w poszukiwaniu ofiar katastrofy oraz pozostałości po ośrodku badawczym. Nad całą sprawą czuwa Benjamin Platt, który prosi o pomoc swoją bliską przyjaciółkę Maggie O’Deel z FBA. Agentka już wcześniej poznała Creed’a i bardzo dobrze jej się współpracowało z tym mężczyzną. Para będzie musiała się zmierzyć, nie tylko ze skutkami katastrofy błotnej, ale także z pilnie strzeżoną tajemnicą państwową, której ktoś postanowił strzec za wszelką cenę. Nawet za cenę życia. O’Dell po raz kolejny w swojej karierze znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

„Wielu moich czytelników zdążyło się już zorientować, że mają do czynienia z autorką uzależnioną od aktualnych doniesień medialnych. Kiedy oglądam relację z dotkniętego trzęsieniem ziemi Nepalu albo czytam o ptasiej grypie, sporządzam od razu notatki. Zapewne nie przypominam w tym większości odbiorców wiadomości. A jako miłośniczka historii nierzadko przemycam też w swych powieściach nawiązania do rzeczywistych wypadków, które rozegrały się w czasach współczesnych lub w przeszłości”*.

Bardzo lubię książki Alex Kavy, a raczej lubiłam je kiedyś. Po kilku ostatnich tomach powieści tej autorki mam wrażenie, że już się nieco wypaliła. Mimo że pomysły na fabułę ma nadal niezwykle ciekawe, bo jak sama twierdzi czerpie je z życia, akcja rozgrywa się zbyt leniwie w porównaniu do jej wcześniejszego stylu, którym karmiła czytelnika w takich thrillerach jak: „Dotyk zła”, „Łowca dusz”, czy „Granice szaleństwa”. To już nie jest stary dobry klimat Kavy. Niestety! Myślałam, że wprowadzenie nowego bohatera Creed’a w czymś pomoże, ale bardzo się zawiodłam.

* Kava A. Ściśle Tajne, Harper Collins, Warszawa 2015, str. 330

Moja ocena 4/10