Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii — Suzanne O’Sullivan
Choroby neurologiczne to coś, co mnie przeraża i nigdy nie chciałabym się zmierzyć z ich konsekwencjami. Wprowadzają bowiem zamieszanie i niepewność w każdy aspekt codziennego funkcjonowania, powodując dezorientację, a nawet kłopoty z wykonywaniem najbardziej podstawowych czynności.
„Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan, to zbiór ciekawych objawów chorób o podłożu neurologicznym. Autorka, która jest słynną neurolożką, zabiera nas w podróż po różnych zakątkach świata, gdzie pojawiły się nietypowe symptomy. Odwiedza, m.in. USA, Szwecję, Rosję, czy wybrane miejsca w Afryce, aby dowiedzieć się więcej o pacjentach, poznać tło chorób, ich codzienność, a także zależności kulturowe, które miały wpływ na zachorowania.
Suzanne O’Sullivan przykłada dużą wagę do szczegółowego opisu każdego przypadku, analizując go z precyzją i dokładnością. Mimo że każdy z omawianych w książce symptomów jest unikalny, łączy je jedno — brak naukowego wyjaśnienia dla stanu pacjentów. Parametry medyczne są w normie, a objawy nie dają się wytłumaczyć konkretną chorobą. Przeczytacie tu m.in. o czymś, co przypominało atak soniczny na pracowników kubańskiej ambasady, o czymś, co wyglądało na zaraźliwą śpiączkę, czy o masowych omdleniach dziewcząt, które nie były wynikiem fizycznych, zewnętrznych czynników.
W tej książce autorka ukazuje, jak istotną rolę odgrywa psychika człowieka i jak ważne jest traktowanie pacjenta holistycznie, jako istoty złożonej z ciała i ducha. O’Sullivan podkreśla, że oddzielanie tych dwóch aspektów prowadzi do niezrozumienia i utrudnia diagnozę oraz leczenie. Fascynujące są również przypadki, w których aspekty duchowości i religijności odgrywają kluczową rolę w procesie zdrowienia. Przykładem mogą być społeczności Miskito, gdzie choroby psychosomatyczne traktowane są jako opętania i skutecznie leczone przez szamanów. Lekarze zaś przy tych przypadkach rozkładali ręce z bezsilności.
Neurolożka pokazuje też, jak medycyna często sprowadza się do nadawania etykietek, które prowadzą do błędnych diagnoz i złudzeń. Istotną uwagę poświęca również wpływowi społeczeństwa na podział chorób na ważne i nieważne, gdzie płeć odgrywa znaczącą rolę. Kobiety często doświadczają marginalizacji swoich problemów zdrowotnych, podczas gdy u mężczyzn bierze się je na poważnie. Innym czynnikiem jest wpływ zachodniej kultury oraz zachodniego sposobu leczenia i myślenia. Ignorowanie lokalnych czy nawet rdzennych sposobów na radzenie sobie z różnego rodzaju schorzeniami lub zachowaniem ludzkiego organizmu. O’Sullivan pokazuje, że amerykański i europejski sposób leczenia jest niesłusznie wynoszony ponad ten stosowany np. przez ludność afrykańską.
Czytając tę książkę, nie mogłam się nadziwić, jak wiele form dyskryminacji i lekceważenia doświadczają pacjenci z niezdiagnozowanymi lub niewytłumaczonymi neurologicznymi chorobami. O’Sullivan konsekwentnie podkreśla potrzebę empatycznego i holistycznego podejścia do pacjentów, niezależnie od tego, czy ich objawy są łatwo wytłumaczalne, czy nie.
Książka „Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” nie tylko rzuca nowe światło na trudne przypadki medyczne, ale także nakłania do głębszego zrozumienia i akceptacji różnorodności, również tej związanej ze zdrowiem. Nawet jeśli nie interesujecie się neurologią, warto sięgnąć po ten tytuł, bo w głównej mierze traktuje o wpływie psychiki, środowiska społecznego i kulturowego na zdrowie. Nakłania do zadawania pytań o granice naszej obecnej wiedzy medycznej.
Suzanne O’Sullivan w sposób wciągający opowiada historie, które nie tylko zapadają w pamięć, ale również kwestionują nasze przekonania na temat chorób i sposobów ich leczenia. A poza tym książkę po prostu świetnie się czyta — jak reportaż, a nawet jak powieść. Polecam!
Moja ocena: 8/10
Tytuł: Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii
Autor: Suzanne O’Sullivan
Przekład:Jan Dzierzgowski
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 400
Przeczytaj także recenzję innej książki tej autorki: Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii — Suzanne O’Sullivan