Spirala Zbrodni – Tami Hoag

spirala zbrodniTami Hoag to autorka bestsellerowych thrillerów, sprzedanych na świecie w ilości ponad 35 milionów egzemplarzy. Osobiście nigdy wcześniej o niej nie słyszałam, a „Spirala Zbrodni” jest pierwszą powieścią tej pisarki, którą miałam przyjemność przeczytać.

W niewielkim miasteczku w Stanach Zjednoczonych ktoś ze szczególnym okrucieństwem morduje Panią Haas i jej dwójkę adoptowanych dzieci. Zabójca nie ma skrupułów i doszczętnie bezcześci ciało: „Kobieta leżała rozciągnięta na kanapie, nieruchoma – niczym porzucona tam duża lalka. Jej oczy były szeroko otwarte i wydawało się, że wciąż ogląda telewizję. Usta i potylicę owijał szeroki pas srebrnej taśmy klejącej. Włosy ktoś obciął przy samej skórze głowy nożycami lub nożem, tu i ówdzie na gołej czaszce pozostała jeszcze krzepnąca w miejscach nacięć krew. Ubranie kobiety rozcięto, odsłaniając jej nagie ciało od szyi po krocze […]. Sama kobieta była rozcięta nożem wzdłuż ciała, podobnie jak jej ubranie. Ostrze przecięło skórę, mięśnie, a gdzieniegdzie nawet kości – zupełnie jakby ktoś patroszył rybę. W rozciętą pierś wetknięto bukiecik stokrotek”*.

Kto mógł dokonać tak straszliwej zbrodni? Wszyscy podejrzewają Karla Dahla, który został zatrudniony do pomocy w domu Państwa Haasów. Mężczyzna miał już na koncie kilka drobniejszych przestępstw, w tym publiczne obnażanie się i podglądanie kobiet. Dodatkowo znaleziono przy nim naszyjnik zamordowanej. Karl zostaje aresztowany, ale brakuje bezpośrednich dowodów jego winy. Sędzia Carey Moore postanawia nie włączać wcześniejszej kartoteki podejrzanego do aktu oskarżenia, tym samym ułatwiając mu obronę. Cała lokalna społeczność jest wstrząśnięta, wszyscy mają pretensje do orzeczenia sędzi. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Dahl ucieka z więzienia, a Carey Moore zostaje brutalnie zaatakowana. Rozpoczyna się pościg za przestępcą, którego podejmuje się policyjny duet detektywów Kovac’a i Liski.

„Spirala Zbrodni” to książka pełna akcji, napięcia i pościgów. Autorka zadbała o to, aby każda z postaci (zarówno pierwszo, jak i drugoplanowych) miała swój wyrazisty, indywidualny charakter. Nawet bohaterowie, którzy mają niewielkie znaczenie dla fabuły są w odpowiedni sposób opisani, tak, że czytelnik ma wrażenie, jakby stał obok danego człowieka i osobiście go poznał. Bardzo podobała mi się postać Karla Dahla – głównego podejrzanego w sprawie, który znajdował sprytne sposoby na ukrywanie się przed policją. Jego metamorfozy były niezwykle interesujące. Mimo iż to czarny charakter, w jakiś szczególny sposób budził moją sympatię – w przeciwieństwie do detektywa Sama Kovac’a. „Spirala Zbrodni” to jedna z nielicznych książek, gdzie nie polubiłam głównego bohatera. Policjant prowadząc śledztwo zachowywał się w sposób chamski, a czasami nawet prostacki. Męża sędzi, mimo że ten nawet nie był początkowo podejrzanym traktował w sposób nie do przyjęcia znęcając się nad nim psychicznie i fizycznie, tylko dla tego, że „ten typ mu nie pasuje”. Owszem David Moore miał wiele za uszami, ale zachowanie funkcjonariusza było poniżej krytyki.

Książka Tami Hoag to kryminał z mocnymi opisami zbrodni i szybką akcją, jednak autorka wprowadziła zbyt wiele wątków, które nie były potrzebne. Kilka istotnych kwestii nie zostało wyjaśnionych przez co odniosłam wrażenie, że książka jest niedopracowana a Hoag już sama pogubiła się w spirali zbrodni, którą stworzyła.

*Hoag T., Spirala Zbrodni, Mira, Warszawa 2014, str. 8-9

 

Moja ocena 6/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Mira/Harlequin

header-logo.a