Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie — Jonn Elledge, Tom Phillips
Teorie spiskowe są obecne w życiu ludzkości od zarania dziejów, choć sam termin został ukuty stosunkowo niedawno. Co składnia nas do niezdrowej ekscytacji niektórymi wydarzeniami, do przeinaczania i nadawania znaczenia historiom, obok których powinniśmy przejść obojętnie?
W książce „Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie” autorzy omawiają różne rodzaje teorii spiskowych. Przedstawiają je w sposób rzetelny, z dodatkiem ironii i humoru. W dużej mierze opierają się na opracowaniu Abbie Richards, która stworzyła diagram spisków, odnosząc się zarówno do teorii zakorzenionych w rzeczywistości, jak i do zupełnie oderwanych od niej, takich jak płaskoziemcy czy nieistniejąca Finlandia. W publikacji znajduje się mnóstwo przykładów, jednak Jonn Elledge i Tom Phillips głównie skupiają się na wyjaśnieniu, dlaczego nasz umysł pod wpływem lęku, braku wystarczających faktów lub niezrozumienia jakiejś sytuacji, tworzy teorie spiskowe.
Niewątpliwie teorie spiskowe są obecne w naszym życiu i trudno przed nimi uciec. Autorzy słusznie zwracają uwagę na fakt, że dostęp do Internetu przyczynił się do rozpowszechnienia tego zjawiska, bo zwolennicy spisków współcześnie mogą łatwo nawiązywać kontakty i szybko wymieniać między sobą informacje.
„Termin <<teoria spiskowa>> jest obecnie bardzo często odmieniany przez wszystkie przypadki. Wątki na Twitterze, dotyczące plotek o sławach, mają doczepioną etykietkę teorii spiskowych. Całkowicie standardowe interpretacje wydarzeń historycznych są piętnowane jako spiski, zwykle przez ludzi, którym te interpretacje się nie podobają”*.
Choć książka zawiera interesujące fakty i ciekawostki na temat teorii spiskowych, jest moim zdaniem przegadana i monotonna, co sprawia, że staje się nudna dla czytelnika. Niestety, tekst jest zbyt rozwlekły i trudno wyłowić z niego naprawdę ciekawe informacje. Jonn Elledge i Tom Phillips poruszają się po zbyt wielu wątkach, które często odchodzą daleko od tematu głównego. Tekst można by spokojnie skrócić o połowę, co w ogóle nie wpłynęłoby na jego jakość, a nawet wyszłoby mu na plus. W obecnym kształcie w mojej ocenie to przerost formy nad treścią.
Ten tytuł zawierał kilka ciekawych teorii, o których totalnie nie miałam pojęcia — np., że są na świecie ludzie, którzy negują istnienie niektórych krajów, a nawet kontynentów (Australii), ale ta przegadana forma sprawiła, że podczas lektury zwyczajnie się nudziłam. Znając już styl Toma Phillipsa, oczekiwałam czegoś zabawnego, pełnego ciekawostek, ale tymczasem nieco się rozczarowałam.
Moja ocena: 4/10
* Phillips T., Elledge J., Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2023.
Tytuł: Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie
Autor: Jonn Elledge, Tom Phillips
Przekład: Maria Gębicka-Frąc
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 384
Może zainteresować Cię również recenzja: Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko — Tom Phillips