Terapeutka — B.A. Paris

Odkąd przeczytałam „Za zamkniętymi drzwiami”, debiutancką powieść B. A. Paris, sięgam po wszystkie wydane przez nią w Polsce książki. Odnoszę jednak wrażenie, że z każdym kolejnym tytułem pisarka radzi sobie coraz gorzej. Postaci stawały się coraz mniej realistyczne, a akcja coraz bardziej rozwlekła i przekombinowana. Na szczęście w „Terapeutce” autorka przełamała złą passę.

Alice i Leo przeprowadzają się do domu na strzeżonym osiedlu. Gdy poznają sąsiadów i nawiązują z nimi bliższe relacje, okazuje się, że miejsce, w którym zamieszkali, skrywa mroczną tajemnicę. Na domiar złego wokół Alice zaczynają się dziać naprawdę dziwne rzeczy.

„Wszyscy mamy w sobie mrok i im głębiej jest pogrzebany, tym większe budzi zainteresowanie”*.

W moim odczuciu B. A. Paris w „Terapeutce” poradziła sobie znacznie lepiej niż chociażby w „Dylemacie” czy „Pozwól mi wrócić”. Nie jest to może jakaś wyjątkowa czy ambitna powieść, ale tym razem autorce udało się stworzyć odpowiedni klimat i zbudować napięcie. Przenosimy się do małej społeczności, która wie o pewnej tajemnicy, ale nie od razu o niej mówi. Główna bohaterka sama musi odkryć, co wydarzyło się w jej domu. Od czasu do czasu ma wrażenie, że ktoś ją obserwuje, ale nie ma tej pewności. Niedomówienia powodują, że czytelnik zastanawia się, co jest prawdą, a co rojeniami bohaterki.

Autorka próbuje mylić tropy, nakierowując nas na różne postaci, ale nie robi tego umiejętnie. Jeśli więc liczycie na gimnastykę umysłu przy odkrywaniu, kto jest mordercą, to się rozczarujecie. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie zagadki jest oczywiste i jasne już na samym początku. Ja dopiero pod koniec domyśliłam się zakończenia, jednak te próby wskazywania na poszczególne osoby były dość kanciaste i łatwo było domyśleć się zamiarów B. A. Paris.

Pomysł nie jest oryginalny, bo książek o podobnym motywie czytałam już wiele, ale mimo wszystko akcja tej powieści mnie wciągnęła, a w thrillerach to właśnie się liczy. Ot, zwykłe czytadło, ale dość przyjemne.

Moja ocena: 6/10


* Paris B. A., Terapeutka, Albatros, Warszawa 2021.


Tytuł: Terapeutka
Autor: B.A. Paris
Przekład: Maria Gębicka-Frąc
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 384


Przeczytaj także recenzję innej książki tej autorki: Pozwól mi wrócić — B.A. Paris.