Twój psychologiczny autoportret — John M. Oldham, Lois B. Morris

Każdy człowiek jest inny, to truizm, jednak rządzą nami schematy, które w psychologii są nazywane typami osobowości. Czyli coś, co jest powtarzalne, przewidywalne, coś, co łączy nasze lęki, relacje z innymi osobami i sposoby postępowania w danych sytuacjach.

Jak się dowiedzieć, który typ osobowości reprezentujemy? Można na przykład sięgnąć po książkę „Twój psychologiczny autoportret” Johna M. Oldhama i Loisa B. Morrisa, wypełnić, składający się ze stu siedmiu pytań test, wykonać odpowiednie obliczenia, nanieść dane na specjalny wykres i cieszyć się własnym psychologicznym autoportretem. Cały zabieg nie wydaje się prosty, ale autorzy dokładnie opisują proces i zadania, które powinniśmy wykonać, więc nie powinien on nikomu sprawić trudności. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zajmuje to sporo czasu.

Kiedy przyglądałam się typom osobowości ukazanym w książce, byłam przekonana, że w teście wyjdzie mi zupełnie inny wynik. Zdziwiłam się, gdy okazało się, że przeważa u mnie typ wrażliwy. Gdy zaczęłam o nim czytać, miałam wrażenie, że informacje tam zawarte zebrał i opisał ktoś, kto zna mnie od dawna i wie, co myślę i czuję w danych sytuacjach. Zgadzało się nawet to, że zabieram ze sobą parasol do kraju, w którym zaledwie trzy dni w roku pada deszcz, bo lubię być przygotowana na wszelkie niespodziewane ewentualności.

Całkiem poważnie stwierdzam, że książka pozwala zrozumieć siebie, bo oprócz opisanych czternastu typów osobowości, ich cech szczególnych i reakcji w danych codziennych sytuacjach, znajdziemy tu porady, jakie ćwiczenia wykonywać, żeby pozbyć się trudności i niepokojów oraz jak radzić sobie z osobą o danym typie. Publikacja pokazuje również, że w swoich lękach, lekkich dziwactwach i przywarach nie jesteśmy sami i że inni ludzie też tak mają. Teraz już wiem, że ilość rzeczy w torebce nie wynika z mojego bałaganiarstwa i niechlujstwa, tylko mój typ tak ma, że naprawdę potrzebuję mieć ze sobą siedem rodzajów tabletek na różne przypadłości, plus adrenalinę w zastrzyku w przypadku wystąpienia zapaści anafilaktycznej, która nigdy mi się nie zdarzyła, ale zdarzyć przecież może. Muszę mieć też trzy rodzaje chusteczek, awaryjne rajstopy (nawet gdy mam spodnie), parasol, trzy długopisy (gdyby któryś przestał pisać) i milion kart klienta, z których ostatnio korzystałam może dwa lata temu…

Wracając do tematu… Książka jest napisana naprawdę przystępnym językiem, a żeby nie było sucho, nudno i naukowo autorzy posłużyli się przykładami z życia realnych ludzi i to na ich podstawie opisują konkretne dominujące zachowania w związku, pracy, w życiu towarzyskim, w rodzinie, itp. Tę pozycję polecam każdemu, nie tylko fanom psychologii. Niby sami siebie znamy najlepiej, ale czasem dobrze sobie uświadomić, skąd biorą się dane nawyki czy niepokoje i jak nad nimi pracować. Można też wśród tych typów odnaleźć bliskie osoby i dowiedzieć się, jak z nimi postępować, aby nasze relacje były jeszcze lepsze.

Moja ocena: 8/10


Tytuł: Twój psychologiczny autoportret
Autor: John M. Oldham, Lois B. Morris 
Przekład: Agata Bielik
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 448


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.