W głębi lasu — Harlan Coben

Czasami zdarza mi się sięgnąć po książkę, na podstawie której powstał jakiś popularny serial lub film. Wolę najpierw o danej historii przeczytać, a dopiero później ją obejrzeć, bo często jest tak, że wersja książkowa i filmowa znacznie od siebie się różnią. Tym sposobem trafiłam na „W głębi lasu” Harlana Cobena.

Prokurator Paul Copeland, mimo upływu czasu nie może pogodzić się ze śmiercią swojej siostry, zwłaszcza że nawet po dwudziestu latach nadal nie odnaleziono jej ciała. Wówczas odkryto tylko dwie z czterech ofiar tej zbrodni. Gdy w Nowym Jorku Paul rozpoznaje w zastrzelonym mężczyźnie drugiego zaginionego, zaczyna mieć wątpliwości, czy jego siostra naprawdę nie żyje.

„Śmierć jest czystą, destrukcyjną siłą, jak kula do burzenia murów. Uderza, niszczy twoje życie i zaczynasz je odbudowywać. Natomiast niewiedza — ta niepewność, ten cień wątpliwości — bardziej upodabnia śmierć do działania termitów lub innych niestrudzonych owadów. Zżera cię od środka. Nie możesz tego powstrzymać. Nie możesz odbudować swego życia, ponieważ ta niepewność wciąż będzie cię dręczyć”*.

Harlan Coben w thrillerze „W głębi lasu” ponownie sięga po motyw rodzinny. Brat obwinia się, że nie uratował siostry na obozie letnim, w którym razem uczestniczyli. Główny bohater jest pełen rozterek, które czasami wręcz zakrawają na szaleństwo, ale uparcie dąży do rozwikłania zagadki sprzed lat.

O ile wątek kryminalny jest mocną stroną tej powieści i nie mam mu nic do zarzucenia, bo autor utrzymuje napięcie do ostatnich stron, o tyle mam zastrzeżenie do wątku miłosnego. Powrót do dziewczyny sprzed dwudziestu lat w tak szybkim tempie, w dodatku po śmierci żony, ze wszystkimi efektami nastoletniego, naiwnego zadurzenia był zwyczajnie niedojrzały. Ciężko uwierzyć w takie miłostki i motyle w brzuchu u niespełna czterdziestolatków.

Główny bohater jest całkiem dobrze przedstawiony, co pozwala wczuć się w jego sytuację, ale tym razem Coben niestety pominął postaci drugoplanowe, które w tej powieści stały się rozmyte i nijakie. Na szczęście tym razem całość ratuje zagmatwana i intrygująca fabuła, która nie pozwoliła mi odłożyć książki przed jej skończeniem.

Moja ocena: 6/10


* Coben H., W głębi lasu, Harlan Coben, Albatros, Warszawa 2020.


Tytuł: W głębi lasu
Autor: Harlan Coben
Przekład: Zbigniew A. Królicki
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 432


Jeśli interesują Cię książki tego autora, przeczytaj także recenzję: O krok za daleko — Harlan Coben