Wielka samotność — Kristin Hannah
Alaska to największy, a zarazem najmniej zaludniony stan w USA. Kraina o niezwykłym bogactwie złóż naturalnych, ale też trudna do życia. Mroźna zima trwa tam dziewięć miesięcy, a temperatura potrafi spaść do -50 stopni. Spora część terenu jest niezamieszkała i trudno dostępna, a w każdej chwili można zostać zaatakowanym przez dzikie zwierzęta, szczególnie przez niebezpieczne niedźwiedzie. Osadnicy, którzy się tam przeprowadzili i zostali to prawdziwie twardzi ludzi, którzy są w stanie przetrwać niemal wszystko.
Nadchodzi zima
Stany Zjednoczone. 1974 rok. Ernt Allbright po utracie pracy postanawia przenieść się z rodziną na Alaskę, gdzie ma czekać ich lepsza przyszłość. Córka Leni i żona Cora muszą znaleźć sobie przestrzeń na to, aby zasymilować się z nową społecznością. Gdy wreszcie wszystko zaczyna się powoli układać, wydaje się, że życie na Alasce będzie odpowiedzią na ich dotychczasowe problemy. Jednak kiedy nadchodzi zima z długimi, wzmagającymi depresję nocami, ujawnia mroczne zakątki duszy Ernta potęgując objawy stresu pourazowego. Weteran wojny w Wietnamie, zamiast stworzyć bezpieczny dom swojej rodzinie, zamienia go w prawdziwe piekło.
„Dla nielicznych: niezłomnych, silnych marzycieli, Alaska na zawsze stanie się domem, pieśnią, którą można usłyszeć, gdy cichnie i nieruchomieje świat. Albo się tu odnajdziesz, dziki jak tutejsza przyroda, albo nie”*.
Zagrożenie
Kristin Hannah ma niezwykły dar do tworzenia wyjątkowych historii. Losy bohaterów osadza w różnym czasie i w różnych warunkach. Tym razem w „Wielkiej samotności” przenosi nas w surowy i dziki klimat Alaski. Nie jest to jednak opowieść o zagrożeniach czyhających z zewnątrz, a o degradacji ludzkiej psychiki, o tragedii rozgrywającej się w czterech ścianach. Jest to także opowieść o różnych obliczach miłości, również tych bardzo złych i destrukcyjnych obliczach.
Wachlarz emocji
Siłą tej książki są bohaterowie i ich burzliwe relacje. Obserwujemy dojrzewanie Leni, widzimy postępującą chorobę Ernta, uczestniczymy w rozterkach Cory i jesteśmy świadkami ogromnej żałoby wśród mieszkańców miasteczka. Kristin Hannah w charakterystycznym dla siebie stylu serwuje tutaj cały wachlarz emocji: od wściekłości, poprzez próbę zrozumienia, aż po totalne wzruszenie. Wprawdzie były momenty, kiedy fabuła była trochę za bardzo rozwleczona i miejscami mi się dłużyła, ale mimo wszystko uważam, że to historia warta uwagi i zostanie w mojej pamięci na dłużej. Polecam!
Moja ocena: 7/10
* Hannah K., Wielka samotność, Świat Książki, Warszawa 2018.
Tytuł: Wielka Samotność
Autor: Kristin Hannah
Przekład: Anna Zielińska
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 512
Przeczytaj także recenzję: Firefly Lane — Kristin Hannah
E-booka i audiobooka znajdziecie na Legimi, a ja ma dla Was kod na 30-dniowy bezpłatny okres próbny dla nowych użytkowników!