Wilk — Jean-Marc Rochette

Człowiek to taka istota, która chce podporządkować sobie wszystko, co znajduje się na tym świecie. Ludzie od wieków walczą z przyrodą, nie szanując innych gatunków. Często zdarza się, że igranie z prawami natury kończy się tragicznie.

Samotny pasterz, wypasający owce w surowych warunkach we francuskich Alpach, musi strzec swojego stada przed drapieżnikami. Kiedy wilczyca zabija jego zwierzęta, mężczyzna chwyta za broń, oddając celny strzał. Gdy pasterz orientuje się, iż zabił matkę młodego szczenięcia, lituje się nad nim, karmiąc je resztkami ustrzelonych orłów. Młody wilk dorasta, stanowiąc poważne zagrożenie dla pasterza i jego stada. Jak skończy się ta rywalizacja?

Komiks „Wilk” autorstwa Jean-Marca Rochette to fascynująca historia o walce człowieka z naturą. Z jednej strony mamy mężczyznę, broniącego swoich owiec, niewahającego się sięgnąć po broń, gdy zajdzie taka potrzeba, a z drugiej wilka, który musi coś jeść i ma silny instynkt przetrwania. Powstaje tu poważny dylemat moralny, które zwierzę ma zginąć — wilk, czy owca. A może to człowiek stanie się ofiarą w tym starciu?

Obrońcy zwierząt staną zapewne po stronie zamordowanej wilczycy, ale z drugiej strony, gdyby nie została zastrzelona, zabiłaby wiele innych zwierząt. Autor „Wilka” stawia nas, odbiorców, przed nie lada dylematem, wręcz sytuacją bez wyjścia.

Główny bohater jest samotnikiem, żyjącym w surowych warunkach mężczyzną, dlatego narracja utrzymana jest w oszczędnym w słowa klimacie. Podobnie jest z ilustracjami. Prosta kreska, sceny z imponującymi, budzącymi respekt górami w tle są pozbawione ozdobników, ale jednocześnie nie brak im wymowności. Całość wciąga, czaruje i pozwala się wczuć zarówno w położenie bohatera, jak i tytułowego wilka.

„Wilk”, został zauważony przez czytelników oraz krytyków i stał się jedną z najgłośniejszych komiksowych premier roku 2019 we Francji. Publikacja znalazła się w oficjalnej selekcji festiwalu w Angoulême, czyli najważniejszej komiksowej imprezy w Europie, oraz otrzymała nominację do prestiżowej nagrody za najlepszy komiks roku przyznawanej przez FNAC. I wcale się tym nagrodom nie dziwię. Polecam!

Moja ocena: 10/10


Tytuł: Wilk
Autor: Jean-Marc Rochette
Przekład: Paweł Łapiński
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 112


Jeśli lubisz nagradzane, wartościowe komiksy, przeczytaj także recenzję: Persepolis — Marjane Satrapi