Wyborny trup — Agustina Bazterrica

Czy potraficie sobie wyobrazić świat bez zwierząt? Co by się stało, gdyby zniknęły nie tylko wszystkie domowe zwierzęta, ale również te hodowlane? Co by człowiek jadł, gdyby zniknął drób, świnie, krowy i barany? Czy każdy przeszedłby na wegetarianizm, czy niektórzy szukaliby jakiejś makabrycznej alternatywy?

W wyniku niebezpiecznego wirusa ludzkość musi pozbyć się całej zwierzyny. Kontakt z psem, kotem, jaszczurką, czy ptakiem grozi śmiercią. Początkowo mięsożercy muszą przerzucić się na weganizm, ale brak mięsa staje się coraz bardziej odczuwalny. W nowym świecie rozwija się kanibalizm. Najpierw zjadani są ludzie z niższych warstw społecznych — bezdomni, upośledzeni, biedni i emigranci, a później rozpoczyna się wielka hodowla. Kobiety są zapładniane, zmuszane do porodów, a ich dzieci przeznaczane na chów i albo zjadane przez bogatych koneserów jako niemowlęta, albo trzymane w klatach do osiągnięcia dojrzałości.

„Ostatecznie jak świat światem zjadamy się nawzajem. Jeżeli nie w sposób symboliczny, pożeramy się i wchłaniamy dosłownie. Przemiana otworzyła przed nami możliwości odejścia od hipokryzji”*.

Ostrzegam! To nie jest książka dla ludzi wrażliwych. Czytając ją, czułam odrazę, mdłości, skrajne obrzydzenie, ale też fascynację opisywanymi procesami odczłowieczania. Czy jeśli nazwiemy coś boczkiem, zamiast kawałkiem brzucha martwej świni, udkiem, zamiast kawałkiem nogi trupa kury, to zwalnia nas to z myślenia o zabitym zwierzęciu? Czy jeśli nazwalibyśmy coś polędwiczką lub podrobami to nie myślelibyśmy o losie człowieka, którego zjadamy?

„Wyborny trup” Agustiny Bazterricy to powieść z całą pewnością szokująca i obrazoburcza, ale także niezwykle oryginalna. Nie spotkałam się jeszcze z takim motywem w dystopii. Autorka, na nieszczęście czytelnika, pisze bardzo wyraziście, a zapamiętane sceny na długo nie mogą wyjść z głowy. Głównym bohaterem jest Marco — mężczyzna pracujący w ubojni ludziny i przez to, że to z jego perspektywy poznajemy historię uboju człowieka przez człowieka, jako odbiorcy, jesteśmy bardzo blisko całego tego okrutnego procederu. Gdyby fabuła została opowiedziana z perspektywy konsumenta, ta powieść nie miałaby aż takiej mocy. Jeśli tylko macie odwagę zagłębić się w tej lekturze, to polecam!

Moja ocena: 10/10


* Bazterrica A., Wyborny trup, Wydawnictwo Mova, Białystok 2021.

** tamże.


Tytuł: Wyborny trup
Autor: Agustina Bazterrica
Przekład: Patrycja Zarawska
Wydawnictwo: Mova
Liczba stron: 272