Zamiana — Beth O’Leary

Motyw zamiany miejsc jest często wykorzystywany zarówno przez filmowców, jak i pisarzy. Mieliśmy już scenariusze z zamianą ciał matki z córką, zamiany ze zwierzęciem, zamiany życia księcia z żebrakiem i policjanta z przestępcą. Powstały nawet reality show, gdzie można było wcielić się w przedstawiciela zupełnie innego zawodu lub wymienić żonami. Pewnie sami nie raz myśleliście, że chcielibyście się z kimś zamienić miejscami. Ale czy zdecydowalibyście się zamienić mieszkaniem i obowiązkami z własną babcią?

Zamieńmy się

Leena to goniąca za karierą młoda i ambitna mieszkanka Londynu. Pewnego dnia kompletnie zawaliła prezentację podczas spotkania z ważnym klientem. Była tak przepracowana, że jej szef wysłał ją na przymusowy dwumiesięczny urlop. Postanowiła skorzystać z okazji i wyjechać na wieś do babci. Eileen jest starszą, energiczną kobietą aktywnie działającą na rzecz lokalnej społeczności, ale po rozwodzie marzy, aby kogoś poznać. Leena, chcąc odpocząć od miejskiego zgiełku i umożliwić babci perspektywę randkowania w Londynie, wpada na pomysł zamiany. Eileen wprowadzi się do jej mieszkania w stolicy, a ona spędzi ten czas w wiejskim domu seniorki, przejmując jej codzienne obowiązki.

Relacje międzyludzkie

„Zamiana” Beth O’Leary to powieść ciepła, lekka, ale i niegłupia. Leena angażuje się w życie na małej wsi, pomaga zorganizować festyn i nawiązuje relacje z sąsiadami babci, dostrzegając zalety nawet w najbardziej ponurym starym zrzędzie, a Eileen wdaje się w namiętny romans, dzieli się mądrością dojrzałej kobiety ze współlokatorami wnuczki i zwraca uwagę na potrzeby seniorów, które przez młodych z dużych miast są często ignorowane. Powieść skupia się głównie na relacjach międzyludzkich i, co mi się podobało, nie ma tam elementów nachalnego romansu, mimo że wątek miłosny i erotyczny się tu pojawia.

Wejść w czyjeś buty

Książka skłania do przemyśleń. Autorka pokazuje, że gdy czasem spojrzymy na czyjeś życie z innej perspektywy, może ono okazać się zupełnie inne, niż zakładaliśmy. Gdy wejdziemy w czyjeś buty, to coś, co z pozoru wydawało się nudne i przeciętne, może nas pozytywnie zaskoczyć, ale i też wiele nauczyć. Sięgając po „Zamianę”, oczekiwałam przyjemnej lektury, przy której będę mogła się zrelaksować i oderwać myśli. Nie zawiodłam się. Książkę czyta się szybko, jest świetnie napisana, a pomysł na fabułę, mimo że opierał się na znanym motywie, bardzo mi się spodobał. Polecam!

Moja ocena: 8/10


Tytuł: Zamiana
Autor: Beth O’Leary
Przekład: Łukasz Praski
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 416


Przeczytaj także recenzję: Influencerka — Ellery Lloyd


E-booka i audiobooka znajdziecie na Legimi, a ja ma dla Was kod na 30-dniowy bezpłatny okres próbny dla nowych użytkowników!

Legimi 30 dni za darmo – KOD