Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie – Tim Peake

Gdy byłam mała marzyłam, żeby zostać astronautą. Zawsze fascynował mnie kosmos, lubiłam patrzeć nocą w niebo i obserwować gwiazdy. Czytałam też książki o planetach, czarnych dziurach, supernovych, teleskopach i rozmaitych badaniach wszechświata. Moim największym astronomicznym przeżyciem było spotkanie na żywo generała Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego i do tej pory jedynego Polaka, który poleciał w kosmos. Dlatego, gdy tylko zobaczyłam książkę Tima Peake’a pt. „Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie”, nie wahałam się ani chwili.

Jeśli chcecie wiedzieć, co jedzą astronauci, skąd biorą wodę i w jaki sposób korzystają z toalety, to książka idealna dla Was. Oprócz szczegółów wykonywania pozornie prozaicznych czynności, nad którymi człowiek na Ziemi nawet się nie zastanawia, a dla osoby mieszkającej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stanowią one nie lada wyzwanie, w książce czytelnik znajdzie także opis szkolenia na astronautę, budowy poszczególnych modułów stacji, czy informacje o tym, jak przebiega najtrudniejszy etap misji, czyli spacer kosmiczny.

Skąd autor książki wie takie rzeczy? Ponieważ Timothy Peake to brytyjski pilot i astronauta, który dostał się do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), przeszedł długi kurs przygotowawczy, aby w 2016 roku wyruszyć w kosmos i podjąć pracę w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Bardzo lubi udzielać się w mediach społecznościowych oraz odpowiadać na pytania o pracy w kosmosie, stąd pomysł na napisanie książki. Pytanie mógł zadać każdy zainteresowany. Czasem są one dziwne, czasem zabawne, a niekiedy bardzo wnikliwe, ale wszystkie bardzo interesujące i pokazujące pracę w kosmosie „od kuchni”.

Książka pomimo luźnych pytań zadawanych przez tzw. przeciętnych Kowalskich, a raczej Smithów (bo przecież Peake jest Brytyjczykiem), jest dobrze uporządkowana. Astronauta od odpowiedzi na jedno pytanie płynnie przechodzi do kolejnego, powiązanego punktu. Czytelnik znajdzie tam cztery rozdziały dzielące się na różne etapy: „Start”, „Szkolenie”, „Życie i praca w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”,”Spacery Kosmiczne”, „Ziemia i przestrzeń kosmiczna”, „Powrót na Ziemię” oraz „Spojrzenie w przyszłość”.

Mimo wielu skomplikowanych i ciężkich do wyobrażenia sobie zagadnień, Timothy Peake pisze w sposób prosty i bardzo przystępny, tak, aby jego odpowiedzi było w stanie zrozumieć nawet dziecko. Książka zatem doskonale nadaje się do czytania zarówno przez dorosłych, jak i przez mniejszych odbiorców. Dodatkowo ta publikacja zawiera mnóstwo ciekawych rysunków objaśniających poszczególne odpowiedzi, ramki z dodatkowymi informacjami typu „czy wiesz, że…” oraz zdjęcia z pracy w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Zapytaj astronautę” ma niestety jedną bardzo dużą wadę, na którą nie mogę przymknąć oka, pomimo zachwytu nad tym tytułem. Chodzi o słabą korektę. W tekście znalazłam sporo literówek, a ponadto ogromne niedopatrzenie na grafikach, gdzie zamiast opisów pojawiają się znaki zapytania.

Sięgając po tę książkę, czytelnik nie musi znać się na kosmosie. Jest to natomiast dobra okazja, żeby poznać bliżej pracę astronautów, a także dowiedzieć się, w jaki sposób się golą w stanie nieważkości, czy ich serca biją w kosmosie inaczej, co czują podczas startu rakiety, albo co mogą spakować na tak długą i bądź co bądź niebezpieczną wyprawę. Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie astronomii, żeby przeczytać tę publikację, bo wszystko jest objaśnione w tak prosty sposób, że zrozumie to nawet największy, kosmiczny laik.

Moja ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu

kobiece