Zastrzelić, zadźgać i otruć czyli historia morderstwa — Jonathan J. Moore

Można by rzec, że historia morderstwa jest tak stara, jak historia ludzkości. Plemiona walczyły ze sobą właściwie odkąd powstały. Jednak czym innym jest walka w celu zdobycia terenu czy pożywienia, a czym innym zaplanowane skrytobójstwo powodowane chęcią władzy, sławy, czy zwyczajnym szaleństwem. Jonathan J. Moore w swojej książce „Zastrzelić, zadźgać i otruć czyli historia morderstwa”przedstawia najciekawsze przypadki skrytobójców i ich ofiar.

W publikacji znajdują się opisy zamachów na życie starożytnych cesarzy, nowożytnych królów, współczesnych prezydentów i sławnych osób. Autor ukazuje motywy, narzędzia zbrodni oraz techniki zabijania. Czytelnik dostaje garść informacji o próbach (udanych lub nie) morderstwa, m.in. Juliusza Cezara, Reinharda Heydricha, Johna F. Kennedy’ego, Johna Lennona i Jana Pawła II. A wszystko to jest podane w pięknie wydanym i ilustrowanym zbiorze.

Żałowałam jednak, że wydanie to nie posiada opisów ilustracji. Na końcu książki można znaleźć źródła, ale nie ma informacji o tym, kto jest autorem prezentowanej ryciny, obrazu, czy fotografii ani jaki jest tytuł dzieła. Nie podobało mi się również to, że w tekście było omawiane dane zdjęcie, a za ilustrację posłużyło inne, które wprawdzie było związane z wydarzeniem, ale nie z opisem obok.

Co do treści natomiast nie mam większych zarzutów. Wydarzenia układają się tu chronologicznie w siedmiu rozdziałach, ale dawka wiedzy jest raczej bazowa. Aby ją zgłębić, czytelnik musi sięgnąć do innych źródeł, jednakże przypadki, które tam opisano, są na tyle ciekawe, że skłaniają do poszukiwania dodatkowych informacji. Podane tam fakty są na tyle jasno zobrazowane, że nawet osoba, która na co dzień nie interesuje się historią, może spokojnie odnaleźć się w tej formie przekazu.

Książki nie trzeba czytać od deski do deski, można wybierać sobie kolejno osoby i tematy, które nas interesują i swobodnie skakać między rozdziałami bez uszczerbku na wiedzy.

„Zastrzelić, zadźgać i otruć czyli historia morderstwa” skłania też do przemyśleń, co by było, gdyby… Gdyby powiódł się zamach na Hitlera przed rozpoczęciem II wojny światowej albo jak wyglądałby świat, gdyby Cezar usłuchał nadprzyrodzonych ostrzeżeń i uniknął śmierci z rąk skrytobójcy?

Moja ocena: 7/10


Tytuł: Zastrzelić, zadźgać i otruć czyli historia morderstwa
Autor: Jonathan J. Moore
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 224


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak