Dzień Kubusia Puchatka

kubus1

Kubusia Puchatka kochają chyba wszyscy. Ten uroczy Miś o niezbyt rozgarniętym rozumku podbił serca milionów dzieci i dorosłych. Wraz z przyjaciółmi – zrzędliwym Królikiem, strachliwym Prosiaczkiem, rozbrykanym Tygryskiem, przemądrzałą Sową i opieszałym Kłapouchym przeżywał niesamowite przygody. Z okazji święta tego kochającego miód niedźwiadka postanowiłam przytoczyć 5 faktów i 5 cytatów, które zrobiły na mnie największe wrażenie.

Fakty:

  • ”Kubuś Puchatek” został przetłumaczony na 46 języków.
  • Tytuł kultowej powieści A. A. Milne’a po łacinie to ”Winnie ille Pu”. Była to jedyna książka napisana w tym języku, która trafiła na listę bestsellerów ”New York Timesa”.
  • W Polsce uroczy Miś jest znany jako Kubuś Puchatek, ale w innych krajach jego imię brzmi zupełnie inaczej…
  • Na Węgrzech to Micimackó, w Danii mówią na niego Peter Plys, a w Norwegii nazywa się Ole Brumm.
  • Pierwotnie w polskiej wersji tłumaczenia Kubuś miał się nazywać Fredzia Phi-Phi, było to imię zaproponowane przez Monikę Adamczyk, ale na szczęście się nie przyjęło.
  • Kubuś Puchatek ma już 90 lat!

Cytaty:

– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

I gdy Królik zapytał: – Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba? – Puchatek był tak wzruszony, że powiedział: – Jedno i drugie. – I zaraz potem, żeby nie wydać się żarłokiem, dodał: – Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu.

Jestem Misiem o Bardzo Małym Rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.

– Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo

I małe co nieco na dokładkę!