Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla!

Olga Tokarczuk dziś, 10 października 2019, otrzymała literacką Nagrodę Nobla! To ogromne wyróżnienie trafiło w ręce polskiej pisarki za 2018 rok.

W uzasadnieniu komisja podała, że nagroda została przyznana „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. 

Olga Tokarczuk jest autorką, m.in. książek: „Bieguni”, „Prawiek i inne czasy”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Księgi Jakubowe” i wielu innych znakomitych tytułów. Do tej pory pisarka zdobyła wiele prestiżowych nagród, m.in.: The Man Booker International Prize, Nagrodę Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski, Paszport Polityki i dwukrotnie Nagrodę Nike.

Inni Polacy, którzy otrzymali do tej pory Literacką Nagrodę Nobla to: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz.

Obok Tokarczuk, zwycięzcą Literackiej Nagrody za rok 2019 został Peter Handke za „pracę, która z lingwistycznym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Obojgu Noblistom serdecznie gratuluję!