Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – literackie aukcje charytatywne na Allegro
Całym sercem wspieram działania Jurka Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kiedyś byłam wolontariuszką, a teraz zawsze staram się aktywnie uczestniczyć w koncertach i imprezach organizowanych przez Orkiestrę. Niestety w tym roku pech chciał, że się rozchorowałam i nie mogę wyjść z domu. Zaczęłam więc szukać alternatywnych form wsparcia tej inicjatywy, oprócz tych najbardziej popularnych, czyli wrzucania pieniędzy do puszek.
Buszując po internecie znalazłam kilka aukcji charytatywnych na Allegro, wspierających WOŚP, które mogą być świetną gratką dla czytelników i miłośników kultury. Oprócz jachtu, zegarka Kubicy, wypasionego konta na PokemonGo, czy Atari (młodsi czytelnicy pewnie nawet nie wiedzą, co to jest) można kupić:
1. Autograf Czesława Miłosza z 2003 roku – link do licytacji
„Czesław Miłosz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, prawnik, dyplomata. Pracował w dyplomacji m.in. jako I sekretarz Ambasady RP w Paryżu. Kiedy w 1950 r. został mu odebrany paszport, zwrócił się do władz Francji o azyl i udał do legendarnego Maison-Laffitte pod Paryżem. Opublikował tam książki: Zniewolony umysł , Zdobycie władzy, Dolinę Issy, Traktat poetycki, Rodzinną Europę. W 1960 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie był profesorem literatur słowiańskich w Berkeley. Po 1989 r., zamieszkał w Krakowie, gdzie współpracował m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Gazetą Wyborczą” i „Zeszytami Literackimi”. Równo dwadzieścia lat temu, z inicjatywy Instytutu Francuskiego w Krakowie został pierwszym honorowym przewodniczącym Nagrody Goncourtów: polski wybór. Zmarł w wieku 93 lat i został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie.
9 stycznia 2003 Czesław Miłosz złożył swój podpis na papierze firmowym
Konsulatu Generalnego Francji w Krakowie.W tym roku Konsul Generalny M. Frédéric de TOUCHET zdecydował się przekazać tę niezwykłą pamiątkę na aukcję
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”
2. Portret Wisławy Szymborskiej – link do licytacji
„Przedmiotem aukcji jest pastel autorstwa Aleksandry Kulik zatytułowany „Wisława” wykonany w 2012 r.
Wymiary: 50 x 40 cm (55 x 45 z ramą)
Obraz ten, stanowiący własność Prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Zabłockiego,
ozdabiał jego gabinet sędziowski przez blisko 6 lat.”
3. „Szkołę Filmową” – książkę z autografami – link do licytacji
„„Szkoła filmowa” to zapis rozmów, które przeprowadziłam z najwybitniejszymi polskimi aktorkami i aktorami w programie pod tym samym tytułem, emitowanym w TVNFabuła. Na kartach książki goszczę:Maję Ostaszewską, Annę Dymną, Dorotę Kolak, Agatę Kuleszę, Joannę Kulig, Marka Kondrata, Borysa Szyca, Piotra Adamczyka, Wojciecha Malajkata, Bartłomieja Topę, Arkadiusza Jakubika, Macieja Stuhra, Tomasza Kota, Cezarego Pazurę i Andrzeja Grabowskiego.
Moi rozmówcy opowiadają o początkach swojej kariery, egzaminach do szkół aktorskich, scenicznym i filmowym debiucie, metodach pracy oraz o drodze, jaką przeszli od tamtych czasów do chwili obecnej. Ich wspomnienia i anegdoty składają się na wielogłosową opowieść o trudnym i fascynującym aktorskim rzemiośle, o jego codzienności i magii.
W Państwa ręce oddaję książkę z autografami WSZYSTKICH moich rozmówców.Jestem pewna, że każdy miłośnik kina i polskiego aktorstwa będzie chciał mieć u siebie tę „Szkołę filmową”. Kinga Burzyńska”
4. Album”Witkacy” Twórca Wizjoner – Poczta Polska album z podpisem Jurka – link do licytacji
„Album „Witkacy” Twórca Wizjoner wydany z okazji 130. Rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz 30. Rocznicy powstania Teatru Witkacego w Zakopanem.
Dziękujemy naszemu darczyńcy, a Państwa zapraszamy do licytowania tych wyjątkowych przedmiotów!
Fundacja serdecznie dziękuje za ofiarowane przedmioty.
Tradycyjnie, do każdej wystawianej przez nas aukcji,
dołączony będzie certyfikat.”
5. Wybór Pism Władysława Syrokomli z 1900 r. – link do licytacji
„Wybór Pism
Władysława SyrokomliPrzedmiotem aukcji jest kieszonkowe wydanie Wyboru Pism
Władysława Syrokomli (Ludwika Kondratowicza) z roku 1900.Nakład Gebethnera i Wolffa, Kraków – G. Gebethner i Spółka 1900 rok,
486 s., portret autora (staloryt) przed s. tyt., złocone boki, oprawa twarda.Zawiera m.in., Urodzony Jan Dęboróg, Margier, Święty Franciszek z Asyżu,
Gawędy, Wiersze różne. Wyboru dokonał Ferdynand Hoesick.”
Oczywiście to tylko niektóre z książkowych i literackich aukcji, inne znajdziecie tutaj: http://aukcje.wosp.org.pl/ksiazki-i-komiksy
Zachęcam do licytacji. Życzę udanego polowania w szczytnym celu.
* wszystkie opisy aukcji pochodzą ze strony Allegro