Leonardo da Vinci — Walter Isaacson

Leonarda da Vinci chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Malarz, artysta, badacz, projektant, człowiek renesansu, humanista — to tylko niektóre określenia, którymi można go opisać. Niewątpliwie wyprzedzał swoją epokę, nie tylko w technikach malarskich, ale przede wszystkim w pracach naukowych. Interesował się medycyną, a szczególnie anatomią, konstruował różne modele, obmyślał niesamowite konstrukcje, takie jak maszyny balistyczne, czy maszyny latające, a to tylko ułamek z zakresu jego działalności. Mimo że był dzieckiem z nieprawego łoża, początkowo skazanym na skromne życie bez możliwości edukacji, stał się ulubieńcem szlachciców i możnowładców. Nawet dziś, pięćset lat od jego śmierci, jego sława jest wciąż żywa.

Walter Isaacson napisał doskonałą, wnikliwą biografię Leonarda da Vinci. Na ośmiuset stronach znajdziemy informacje o jego dzieciństwie, pochodzeniu, rozwoju pasji malarskiej oraz powstałych dziełach. Dowiemy się m.in. o fenomenie Mona Lisy, Damy z Gronostajem, Ostatniej Wieczerzy, czy Człowieka Witruwiańskiego. Autor przedstawia malarza, jako osobę wnikliwą, często powracającą do tematów, skrzętnie notującą swoje myśli i niebywale spostrzegawczą. Dzięki lekturze biografii zapoznamy się z malarską pasją artysty, ale także z jego nietuzinkowymi projektami, czy badaniami medycznymi, do których często wykorzystywał zwłoki.

Mimo że to dość opasły tom i nie brakuje w nim odwołań do malarstwa, ta książka sprawdzi się również dla laików, chcących przybliżyć sobie życie geniusza, jakim był da Vinci. Publikacja jest bowiem przystępnie napisana, prostym i zrozumiałym językiem, bez epatowania fachowymi pojęciami. Nie da się ukryć, że Walter Isaacson ma spore doświadczenie w pisaniu biografii, ponieważ jest twórcą bestsellerów takich, jak: „Steve Jobs”, „Einstein”, „Benjamin Franklin”, czy „Innowatorzy”.

Wyraźnie widać, że Isaacson włożył mnóstwo pracy i energii, żeby stworzyć tę wartościową biografię. Oprócz powoływania się na źródła autor wyciąga własne wnioski oraz polemizuje z informacjami przedstawianymi przez innych biografów czy historyków sztuki. Poniekąd też staje w opozycji do niektórych dotychczasowych teorii na temat życia Leonarda.

Bardzo podobało mi się to, że autor dobrze nakreślił tło historyczne oraz prawa i zasady, obowiązujące w tamtych czasach, dzięki czemu wiemy, m.in. dlaczego Leonardo nie mógł się dostać na uczelnię wyższą lub jak była postrzegana jego orientacja seksualna. Ten obraz pozwala czytelnikowi lepiej wczuć się w ówczesną rzeczywistość.

Jedyne, czego mi zabrakło w tej publikacji to duszy. Duszy Leonarda da Vinci. Wprawdzie autor starał się opisać jego determinację, skrajny pedantyzm i cechy charakteru, które świadczyły o jego geniuszu, a jednak po lekturze miałam wrażenie, że czytam o idolu dawnych lat, a nie o człowieku z krwi i kości.

Mam już za sobą kilka książek o życiu i twórczości Leonarda da Vinci, więc nie jestem nowicjuszką w tym temacie, a mimo wszystko z biografii napisanej przez Isaacsonsa dowiedziałam się zupełnie nowych rzeczy. I to się ceni. Polecam!

Moja ocena: 8/10


Tytuł: Leonardo da Vinci
Autor:Walter Isaacson
Przekład:Michał Strąkow
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 800


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Insignis. 


Jeśli interesują Cię biografie inspirujących ludzi, przeczytaj także recenzję: Tytan. Życie Johna D. Rockefellera — Ron Chernow