Biały Tygrys – Aravind Adiga

bialy-tygrys-b-iext9426174Biały Tygrys Aravinda Adiga to opowieść o Indiach, o różnicach między bogatymi i biednymi, opowieść o człowieku i człowieczeństwie. Tytułowy bohater Balram Hawai przedsiębiorca, sługa, morderca i filozof w jednej osobie przez siedem nocy przekazuje historię swojego życia w Indiach. Siada przed srebrnym komputerem Macintosh i nagrywa film do premiera Chin Jiabao, który niebawem ma odwiedzić jego kraj, aby poznać tajniki hinduskiej przedsiębiorczości.

Mężczyzna opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w Ciemności, w skrajnej biedzie. Jego rodzina była tak zajęta, że nie miała czasu nadać mu imienia, nazywali go po prostu Munna, czyli chłopiec. Jego ojciec był rykszarzem, jego matka zmarła kiedy był mały. Został wcześnie zabrany ze szkoły, nadszedł czas by podjął pracę. Balram najpierw rozbijał węgiel w herbaciarni, później jego babka sfinansowała mu kurs prawa jazdy. Po kilku dniach chodzenia od drzwi do drzwi bogatych ludzi Munna został kierowcą. Jego praca nie kończyła się jednak na wożeniu pracodawcy, kierowcy w Indiach stają się służącymi, w pełni oddanymi swojemu panu. Bohater musiał znosić upokorzenia, masować nogi swojemu wybawcy, sprzątać, podawać do stołu, myć psy – był na każde zawołanie, nie mógł nawet przez chwilę stać bezczynnie. W pewnym momencie Hawai nie wytrzymuje, ma dość patrzenia na korupcję i na coraz większą demoralizację swojego pana, podejmuje decyzję życia, dzięki której z służącego staje się przedsiębiorcą.

Biedni w Indiach nie mogą wejść nawet do supermarketów, są przeganiani z miejsc przeznaczonych dla ludzi bogatych. Jak im się poszczęści zostają służącymi u zamożnych przedsiębiorców, jeżeli nie, lądują na ulicy i umierają z głodu lub chorując. Nikt nie stara się pomóc ludziom żyjącym w skrajnej nędzy. Aravimd Adiga w bardzo szczery, a nawet niekiedy brutalny sposób, pokazuje przepaść, która w Indiach dzieli bogatych od biednych. Biały Tygrys to opowieść o korupcji, pogoni za pieniędzmi, bezduszności klasy, ale także historia o tym jak pozostać człowiekiem, bez względu na to w jakich warunkach się żyje.

Moja ocena 10/10


Wydawca: Prószyński i S-ka

Data wydania: 4 września 2008 r.

Ilość stron: 256