Harry Potter i kamień filozoficzny – J.K. Rowling

HarryPotteriKamieńFilozoficznyO Harrym Potterze słyszał chyba każdy. Na świecie zyskał sobie miliony fanów. Mówiły o nim media, grzmiał o nim ksiądz z ambony, ludzie ustawiali się w długich kolejkach w dniu premiery kolejnej części przygód młodego czarodzieja. Na podstawie powieści J.K. Rowling powstały doskonałe ekranizacje. Okularnik o magicznych mocach podbił serca zarówno dzieci jak i dorosłych. Książkę „Harry Potter i kamień filozoficzny” czytałam ostatnio jako dojrzewająca nastolatka. Teraz postanowiłam do niej wrócić i spojrzeć na przygody głównego bohatera z punktu widzenia dorosłego czytelnika.

Potężny mag Lord Voldemort jest uosobieniem zła. Większość z czarodziejów stojących po dobrej stronie boi się wymówić jego imię. Czarnoksiężnik gromadzi wokół siebie zwolenników i sieje spustoszenie wśród swoich przeciwników. Pewnego dnia próbuje zniszczyć rodzinę Potterów, zabijając małżeństwo… Ale gdy zbliża się do ich syna coś sprawia, że nieznana moc unicestwia Voldemorta.

Roczny chłopiec zostaje odnaleziony przez czarodzieja Dumbledore’a i oddany pod opiekę siostrze pani Potter Petunii Dursley. Do niemowlęcia został dołączony list z historią jego rodziców, którego Harry nigdy nie otrzymał. Durseley’owie to rodzina mugoli, czyli najbardziej antymagicznych ludzi jakich można sobie wyobrazić. Mają nieznośnego syna Dudey’a, który jest ich oczkiem w głowie. Harrego traktują jak piąte koło u wozu – krzyczą na niego, każą mieszkać w komórce pod schodami, zapominają o jego urodzinach i nigdy nie pozwalają nigdzie wychodzić. Życie chłopca całkowicie się zmienia w momencie, kiedy dostaje list z zaproszeniem do Hogwartu – szkoły dla czarodziejów. Chłopiec nie wie jeszcze z czym przyjdzie mu się zmierzyć…

J. K. Rowling wykreowała wspaniałą historię o magii, ale także o przyjaźni, o walce dobra ze złem i o tym, że każdy los może się odmienić na lepsze, nawet jeśli historia wyda się naprawdę niesamowita. Autorka bardzo obrazowo przedstawiła świat czarodziejów. Hogwart aż kipi magią i niesamowitymi zjawiskami. Czytelnik znajdzie w nim dziwaczne słodycze, nietypowych nauczycieli, tajemnicze przejścia, magiczne zwierzęta, duchy i loty na miotle.

„Harry Potter i kamień filozoficzny” to książka zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych czytelników, każdy będzie się przy niej dobrze bawił. Książkę czyta się bardzo szybko, a akcja niesamowicie wciąga. Podziwiam bogactwo wyobraźni autorki, która swoją pierwszą książkę o młodym czarodzieju rozpoczęła pisać na papierowych serwetkach w oczekiwaniu na pociąg.

Sprawdźcie swoją wiedzę o książce „Harry Potter i kamień filozoficzny” w Quizie!!!

Moja ocena 10/10