Dziewczyna, która wybrała po raz drugi — Kasie West (PATRONAT)

Gdybyście mieli możliwość wybrania jednej supermocy, to co by to było? Przewidywanie przyszłości? Wymazywanie pamięci? Telekineza? Manipulacja emocjami? Moc uzdrawiania? Wykrywanie kłamstw? Czytanie w myślach? A może spowalnianie czasu? Każda z tych umiejętności wydaje się niesamowicie kusząca, dopóki nie zdamy sobie sprawy z konsekwencji jej posiadania…

Addison Coleman żyje w Koloni — odizolowanym miasteczku w Stanach Zjednoczonych, w którym każdy z mieszkańców ma jakąś supermoc. Dzięki odpowiednio przemodelowanej szkolnej edukacji i specjalnym programom, dziewczyna musi się uczyć panować nad swoimi zdolnościami. Wszystko jest trzymane w tajemnicy przed resztą świata. Adisson potrafi sprawdzać swoją przyszłość. Zanim czegoś dokona, widzi dwie ścieżki swojego wyboru.  Gdy Addie odwiedza żyjącego w normalnym świecie ojca, poznaje tam przystojnego Trevora. Coś ją do niego niesamowicie ciągnie. Czyżby widzieli się już wcześniej podczas sprawdzania?

„Dziewczyna, która wybrała po raz drugi” Kasie West to drugi tom o Addison Coleman. Na początku ostrzegam, że nie powinno się go czytać bez znajomości „Dziewczyny, która wybrała swój los”, gdyż autorka nie powiela już opisów świata Kolonii ani zasad tam rządzących, przez co czytelnik niezaznajomiony z wcześniejszą częścią, może się nieco pogubić. Jeśli tego jeszcze nie zrobiliście, najlepiej przeczytać od razu dwa tomy.

Fabuła, tak jak poprzednio, jest opisana dwutorowo, ale tym razem zamiast przeplecenia dwóch alternatywnych historii, Kasie West postawiła na dwie narratorki — Addison i jej przyjaciółkę Lailę. Dzięki temu czytelnik naprzemiennie dostaje wersję wydarzeń ze zwykłego świata (Addison) oraz z Koloni (Laila).

Akcja wciąga od samego początku. Osoby, które czytały pierwszą część, na pewno nie będą się nudzić, bo do „Dziewczyny, która wybrała po raz drugi” oprócz doskonale zbudowanego świata przedstawionego, autorka dodała zupełnie nowe wątki, które są zaskakujące i porywające.

Co warto zaznaczyć, postaci zachowują się i wysławiają adekwatnie do swojego wieku, ale nie są naiwne, czy głupie. I takie młodzieżówki bardzo sobie cenię. To mądra książka, pokazująca dobre wartości, ale bez patosu, sztuczności i nadmuchania. A do tego jest napisana łatwym, przyjemnym językiem, ale w dobrym stylu.

Od książki ciężko się oderwać. Mimo wątku fantastycznego, tak nietypowego dla Kasie West, powieść spodoba się także osobom, które za fantasy nie przepadają, bo oprócz paranormalnych zdolności nie ma tu żadnej magii, czarownic, ani smoków. Akcja dzieje się w niemal normalnym świecie, a bohaterowie to prawie normalni nastolatkowie. Największą rolę w tej historii odgrywa miłość, intryga oraz przyjaźń, czyli elementy charakterystyczne dla młodzieżówek. Jeśli macie ochotę na coś lekkiego, ale jednocześnie inteligentnego, z przemyślaną fabułą, to gorąco polecam!

Moja ocena: 8/10


PATRONAT BLOGA STACJA KSIĄŻKA!


Tytuł: Dziewczyna, która wybrała po raz drugi
Autor:Kasie West
Przekład: Monika Nowak
Wydawnictwo: Feeria Young
Liczba stron: 424


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Feeria

feeria


Przeczytaj także recenzję I tomu: Dziewczyna, która wybrała swój los — Kasie West