Czy naprawdę wszyscy kłamią? — Recenzja książki

Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy — Seth Stephens-Davidowitz

Czy wiecie, że… Przeciętny człowiek jest w stanie zadać bardzo intymne pytania wyszukiwarce Google niż rodzicowi, najlepszemu przyjacielowi, czy nawet lekarzowi? Gdy siedzimy sami przed komputerem, chętniej wpiszemy w okienko na monitorze zagadnienie dotyczące nadmiernych gazów, spółkowania kaczek, czy problemów w małżeństwie niż porozmawiamy o tym z bliską osobą. Czy wiecie, że rzeczy, o które tak beztrosko pytamy „wujka Google”, są dogłębnie analizowane i wykorzystywane? Nie tylko do celów reklamowych, ale np. w medycynie, gdzie zapytania o objawy łączone są z późniejszymi pytaniami o wyniki badań czy samą chorobę.

W książce „Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy” autor w prosty sposób opisuje analizy danych z Google. Dlaczego książka ma tytuł „Wszyscy kłamią?” Bo wykazuje, że to, co mówimy innym, a to o co pytamy wyszukiwarkę, gdy nikt nie patrzy naprawdę się od siebie różni.

Seth Stephens-Davidowitz to filozof i doktor ekonomii, były pracownik Google’a. Przeanalizował on dane wpisywane do wyszukiwarki, które dotyczyły bardzo wrażliwych kwestii, między innymi molestowania nieletnich, depresji, preferencji seksualnych, czy rasizmu. Te zapytania są jednocześnie obrazem życia Amerykanów, a także tego, co myślą, co czują i jakie motywacje nimi kierują. W niektórych przypadkach wnioski badacza były bardzo interesujące i stały się przyczynkiem do zgłębienia przeze mnie danych tematów.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli chodzi o Big Data, publikacja jest skierowana do laików albo bardzo początkujących praktyków. Analitycy raczej nie mają w niej czego szukać. Autor skupił się na podstawach i sfabularyzowanych anegdotkach,  a nie na twardych danych oraz rozbudowanych badaniach. Jest to ledwie wstęp do tego zagadnienia, a nie pozycja, którą można potraktować, jako poważne źródło wiedzy. A szkoda, bo po takim tytule, napisanym przez wieloletniego praktyka liczyłam na coś więcej.

Moja ocena: 7/10


Tytuł: Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy
Autor: Seth Stephens-Davidowitz
Przekład: Maciej Świerkocki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 402